Když země vypráví …
Plavení dřeva ve Schwarzenberském plavebním kanále - po stopách zaniklých tradic, stavení a skláren

To je jeden z titulů z nového programu pro veřejnost, který se zaměřuje na postižené z České republiky a Rakouska a umožňuje jim jedinečné zážitky přírody.
"Zejména v době, kdy slýcháme často hesla jako integrace a začleňování osob se zdravotním postižením, se chceme s naší iniciativou vydat společné přeshraniční poselství".

Projekt je součástí série událostí "Barrierefreie Naturerlebnisse für Menschen mit Beeinträchtigung", který realizuje společně sdružení REWISA z Rakouska a STROOM DUB o.p.s. z České republiky v rámci Fondu malých projektů.

Projekt vytváří rámec pro setkání lidí se speciálními potřebami z obou zemí, mohou se zde vzájemně seznámit a prožít vzrušující dobrodružství a příběhy v okolní přírodě.
Během exkurze, která proběhla 11. července, byl 30ti účastníkům v Böhmerwaldschule ukázány historické obrazy a krátký film o tvrdé práci v dřevařském průmyslu v posledních století na Šumavě. Následně se také sami pokusili o plavení dřeva ve Schwarzenberském kanálu.
Po obědě jsme společně hledali poklady na místě, kde byla asi před 250 lety postavena jedna z prvních skláren na Šumavě. Kromě strusky jsme také našli mnoho barevných kusů skla.
Během výpravy podél plavebního kanálu do bývalé obce Zadní Zvonková jsme navštívili několik zbytků domů a usedlostí, dále jsme si ukazovali, co vše je možné ve volné přírodě kromě známých plodů a bylin jíst (např. listy lípy). Program byl uzpůsoben, tak aby byl pro všechny účastníky z oboustran hranice srozumitelný a interpretovatelný.


Kdo jsme
STROOM DUB o.p.s. je Centrum pro zdravotně postižené v Dubu u Prachatic, které nabízí také stacionární služby. Někteří z klientů Centra pracují v přidružených provozech či každý den spolu vaří obědy pro lidi z okolí. Díky tomu zde existují skvělé příležitosti pro sociální kontakty mezi lidmi s různými potřebami a omezeními.
www.stroomdub.cz
Síť REWISA je sdružením asi 30 rakouských firem z oblasti zahradnictví a krajinářství. Jedná se zejména o semenářské společnosti, producenty rostlin, projektanty a dodavatele. www.rewisa.at

Používáme rostliny s certifikátem REWISA. To zaručuje původ semen a rostlin z příslušné oblasti. Převážná většina podniků je také ekologicky certifikována. Dále se toto sdružení snaží o použití regionálních materiálů, aby byla ekologická stopa co nejmenší.

Fotogalerie