Od jara se v dílnách centra pilně připravovali na poslední červnový víkend. Chtěli jsme se v Prachaticích „vytáhnout“ na Slavnostech solné Zlaté stezky. Tradiční oslava, kterou uvedl před sedmnácti lety v život známý režisér Zdeněk Podskalský, se stala vyhlášenou široko daleko. Prachatice se na dva dny vracejí do doby dávno minulé, vožení soli přibližují soumaři z německého Grainetu a průvod měšťanů v dobových kostýmech.

Slavností se každoročně účastní také delegace z družebních měst. Abychom „zapadli“ do historické atmosféry, připravily si naše zaměstnankyně šaty i doplňky z přírodních materiálů. Předpovědi meteorologů neslibovaly moc příznivé počasí, ale to nás nemohlo odradit. V pátek 29. 6. ráno jsme postavili stánky a naaranžovali výrobky. Po ranní zatažené obloze nebylo rázem ani vidu a prachatické náměstí se rozjasnilo slunečními paprsky. S pýchou ukazovala děvčata procházejícím zájemcům své výtvory. Návštěvníci si tak mohli na našich stáncích zakoupit ručně vyrobenou zahradní keramiku, vázy, svícny či misky, tkané i šité kabely, prostírání, koberce a soupravy na WC, tkané i šité kapsáře, kuchyňské chňapky a zástěry nebo batikované polštáře a domácí šaty a tuniky. Z truhlárny byly dovezeny stoličky i různé druhy táců a kazet. Rukodílna se mohla pochlubit ručně malovanými krabičkami nebo květníky a kuchyňskými záznamníky zdobenými ubrouskovou technikou. Na nezájem jsme si opravdu stěžovat nemohli a ti, co stále nevěděli o naší existenci nebo si nedovedli představit, co se v našich dílnách vyrábí, byli mile překvapeni. V sobotu po čtvrté hodině odpolední jsme opouštěli Velké náměstí v Prachaticích s únavou, ale také s pocitem dobře vykonané práce. 

A to nejen na trzích, ale hlavně v dílnách. Děvčata načerpala další zkušenosti a inspiraci a už nyní vymýšlejí, čím překvapit příště. Třeba hned 18. srpna na Volarských slavnostech dřeva.

Hana Vodičková

Fotogalerie