Tipy a triky od TYFLOSERVISU

V našem Centru máme hned několik uživatelů, kteří mají zrakové postižení, někteří větší, jiní menší. A právě takto postiženým lidem pomáhá a radí Tyfloservis. Naše spolupráce s ním začala po přijetí nevidomého uživatele Štěpána do Centra. 

Pokračovat ve čtení...

Svoz nových zájemců

Během podzimu jsme mohli odstartovat další z našich záměrů a to svoz nových zájemců do Centra, celá akce mohla začít díky získání finančních prostředků na svozový automobil, tím jsme se stali „mobilní“ a dostupní i pro ty, kteří nemají možnost, jak se k nám dopravit.

Pokračovat ve čtení...

Smutná událost u nás ve STROOMu

Den po Štědrém dnu nás náhle a nečekaně opustila naše milá chlupatá králičice Bobina. Vzhledem k tomu, že morčák Pepík, kterého jsme dostali pod stromeček si již zvykl na společnost Bobiny, pořídili jsme mu nového kamaráda – králíka Edgara.

Pokračovat ve čtení...

Štědrý večer ve STROOMu

Štědrý večer u nás ve STROOMu proběhl o několik dní dříve a to ve čtvrtek 18. prosince, tento den byl posledním dnem před Vánoci, kdy jsme se všichni společně sešli. 

Pokračovat ve čtení...

Výlet do Domova sv. Anežky

V předvánočním čase jsme si udělali výlet do podobného zařízení jako je naše a to do Domova sv. Anežky v Týně nad Vltavou. Jako již zkušení herci jsme sbalili kulisy a kostýmy a s dobrou náladou jsme vyjeli potěšit tamější obyvatele. Pro dva z našich uživatelů to byl návrat do známého prostředí, protože v tomto zařízení pobývali před nástupem do STROOMu.

Pokračovat ve čtení...

Mikulášská tancovačka

Letošní rok jsme si mikulášské radovánky užili do sytosti. Nejprve jsme s uživateli navštívili základní školu, kam zavítal Mikuláš, večer jsme se vypravili do Prachatic, kde proběhala Mikulášská zábava pro dospělé.

Pokračovat ve čtení...

Módní přehlídka za doprovodu koled

V zaplněném sále Muzea české loutky a cirkusu v Prachaticích probíhala netradiční prodejní módní přehlídka, na které jsme nemohli chybět. Nešlo o klasickou módní přehlídku, nýbrž improvizaci, kdy naši uživatelé ovládli molo spolu s seniory z MěOSD.

Pokračovat ve čtení...

Čajové dýchánky

V posledním týdnu listopadu jsme měli ve STROOMu Dub čajové dýchánky, spojené s oslavou mých a Petry narozenin a svátku Hanky.

Pokračovat ve čtení...

Zavázané oči

V listopadu jsme si v rámci probíraného tématu o tom, jaké nebezpečí a překážky mohou potkat lidi s postižením vyzkoušeli, jaké to je nevidět. Na chvíli jsme se všichni stali nevidomými a plně se oddali do péče našeho průvodce. 

Pokračovat ve čtení...

Vystoupení v Národním domě v Prachaticích

Město Prachatice dalo 8. října možnost zviditelnit se organizacím působících v sociální oblasti a také jedincům se zdravotním postižením. V Národním domě v Prachaticích, kde se celá akce konala, byl od začátku do konce plně nabitý program.

Pokračovat ve čtení...

Den seniorů 2008

Prvního října byl mezinárodní Den seniorů. Oslavy, kterých jsme měli tu čest, se zúčastnit, připravila MěOSD o.s. za spolupráce s Městem Prachatice. A tak jsme s radostí přijali pozvánku do společenského sálu Národního domu v Prachaticích.

Pokračovat ve čtení...

Jsme sportovci!

S nástupem nového školního roku se nám podařilo obohatit naše denní aktivity o pravidelné cvičení v tělocvičně v místní základní škole. Díky vstřícnému přístupu paní ředitelky ZŠ Mgr. Žílové se pro nás staly pondělky zase o něco pestřejší.

Pokračovat ve čtení...

Mikuláš 2008

5. prosince jsme s radostí vyrazili do dubské základní školy, kam jsme se těšili na setkání s Mikulášem. I přesto, že jsme již velcí, někteří z nás mají stále strach z čertů, proto jsme měli radost, že podle posledních zpráv to vypadalo, že Dub letos navštíví pouze Mikuláš bez čertů.

Pokračovat ve čtení...

Vernisáž v Dubském zámku

Dne 9. listopadu, v galerii novogotického zámku v Dubu představila svou tvorbu fotografka Petra Jansová z Prahy. Vernisáž uvedli svým vystoupením naši obyvatelé z Centra. Návštěvníci, jakož i rodiče uživatelů, pro které vystoupení jejich dítek bylo premiérou, se tak mohli zaposlouchat do zpěvu lidových písní a přednesu básní od Petra Goraly.

Pokračovat ve čtení...

Občanské sdružení Proutek

Ve středu 15. října 2008 jsme se v ranních hodinách vydali naším novým autem na návštěvu do občanského sdružení proutek V Plasné u Jindřichova Hradce. Díky vynikajícímu řidičskému umění naší keramičky Jany jsme se úspěšně vyhnuli všem objížďkám, které na nás po cestě číhaly a dorazili do Plasné včas.

Pokračovat ve čtení...

Letní osvěžení

S příchodem léta si rádi posedíme nad dobře vychlazenou limonádou. Naši uživatelé ocení možnost návštěvy místní hospůdky, která je nedaleko našeho zařízení. S radostí můžeme říci, že jsme vítanými zákazníky. 

Pokračovat ve čtení...

Výlet z Kamenné

Při návštěvě v nedaleké osadě Kamenná u obce Všechlapy, měli možnost naši uživatelé poznat zajímavou práci zdravotně znevýhodněných osob, které v rámci prázdninového táboru strávili týden v přírodě, kde vyráběly kamenné sochy a jiné předměty.

Pokračovat ve čtení...

Jsme tam, kde nás chcete mít

Díky teplému počasí, které poutím přeje, jsme bezmála každý víkend od dubna do srpna vyráželi s naším stánkem, dobrou náladou a stále novými výrobky do měst a městeček v jižních Čechách, kde si návštěvníci měli možnost zakoupit keramiku dřevěné výrobky a tkané koberce, to vše z našich dílen.

Pokračovat ve čtení...

Vaření v naší kuchyňce

Jsme rádi, že se můžeme pochlubit naší - sice malou, ale vkusně zařízenou kuchyňkou, která je součástí sociálně terapeutické dílny. 

Pokračovat ve čtení...

Disko

Začátkem června si pro nás uživatelé připravili překvapení v podobně diskoshow. Hlavním aktérem celého disko odpoledne byl Peter Goral, pod jehož vedením se ostatní uživatelé vžili do svých rolí. 

Pokračovat ve čtení...

Naše „kočovné divadlo“

Úspěch, který naši uživatelé sklidili s jarním pásmem písní a básní, nedal dlouho čekat další dramatické tvorbě uživatelů. Začátkem dubna psychoterapeutka Dagmar Hrubá přišla s nápadem, zahrát si pohádku O perníkové chaloupce.

Pokračovat ve čtení...

Zvládneme se starat o zahrádku?

Již dlouho jsme si pohrávali s myšlenkou, zda si neuděláme záhonek na našem technickém dvoře a budeme pěstovat zeleninu, ať už do polévky nebo k přípravě jiných pokrmů pro zpestření našeho vaření v sociálně terapeutické dílně.

Pokračovat ve čtení...

Šipkovaná

Pro zpestření každodenních činností si naše pracovnice připravily pro uživatelé všem známou a oblíbenou hru Šipkovaná. Pro většinu zúčastněných byla tato hra překvapivě premiérou. S nadšením a velkým bojovým nasazením jsme zdolávali úkol po úkolu.

Pokračovat ve čtení...

Dětský domov Volyně

V polovině května navštívily naše zařízení děti z Dětského domova ve Volyni. Při prohlídce měly možnost shlédnout keramickou, výtvarnou a šicí dílnu, tkalcovnu a prádelnu, poznaly náročnost této práce a obdivovaly naše výrobky. 

Pokračovat ve čtení...

Prodejní výstava

STROOMDUB o. p. s. a Prachatické muzeum 

Pokračovat ve čtení...

Velikonoční výstava v Géčku

Velikonoční přípravy a jarní nálada ovládly v minulých dnech celé centrum STROOM DUB. Spolu se sociálními pracovnicemi a mistrovou dílen vyráběli naši uživatelé už několik týdnů byliňáky, květináče, vázy či ozdobné zápichy. 

Pokračovat ve čtení...

Nový obyvatel našeho centra

Úplně čerstvý přírůstek má naše zařízení od 10. března. Je to slečna – malá, chlupatá, má veliké zuby a dlouhé uši. Pokud vás teď napadají poznámky o tom, že takhle se o slečnách nemluví – nebojte. Paní ředitelka nám totiž přivezla malou králičí samičku.

Pokračovat ve čtení...

Navázali jsme spolupráci se Strunkovicemi nad Blanicí

Výbornou spolupráci se nám podařilo navázat s městysem Strunkovice nad Blanicí. Na počátku bylo naše pozvání, zda by se nechtěli zástupci obce přijít podívat k nám do STROOMU. Ačkoliv jsou Strunkovice od Dubu „co by kamenem dohodil a zbytek došel po rukou“, byl pan starosta ing. Karel Matějka mile překvapen tím, co jsme mu nabídli a ukázali.

Pokračovat ve čtení...

Třicet dní neziskových organizací

Centrum STROOM DUB se v měsíci březnu účastní výstavy 30 dnů neziskových organizací seniorů a osob s handicapem, která se koná v galerii MěKS Vimperk a kterou uspořádala pod záštitou Města Vimperk Místní organizace Svazu tělesně postižených.

Pokračovat ve čtení...

Máme stánek v Baumaxu

Odbyt výrobků je palčivé téma mnoha sociálních zařízení. V současné době je často velký problém najít odběratele, který nehledí jen na komerční výhody spolupráce, ale má, jak se lidově říká, srdíčko na pravém místě a je ochotný pomoci lidem, kteří to potřebují. S radostí musíme říci, že nám se takového partnera podařilo najít v českobudějovickém Baumaxu. 

Pokračovat ve čtení...

Medaile pro Horažďovice

Zajímavou zakázku dostala v lednu naše keramická dílna od Kulturního střediska v Horažďovicích. Byli jsme osloveni, zda bychom mohli vyrobit pamětní medaile na 25. ročník divadelní přehlídky. Naše vzorky se moc líbily, takže už nic nestálo v cestě, abychom se pustili do práce. Ale vyrobit a naglazovat 150 medailí, to byla fuška!

Pokračovat ve čtení...

Masopust v Dubu

Stejně jako v mnoha jiných obcích byl i v Dubu první únorový týden ve znamení Masopustu. Průvod plný nejrůznějších masek se sešel 5. února v 15 hodin před naším centrem a vyrazil po obci. Nejprve se masky zastavily u pana starosty, následovala návštěva paní baronky na zámku.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva v Rolničce

Co se věku týče, je STROOM DUB vlastně ještě batole. Proto jsme rádi přijali pozvání od staršího a zkušenějšího zařízení Diakonie ČCE – střediska Rolnička Soběslav a vyrazili jsme na zkušenou. Ačkoliv se v mnohém naše zařízení liší, nalezli jsme spoustu společných bodů a otázek, která pálí v dnešní době sociální zařízení.

Pokračovat ve čtení...

Nová sociálně terapeutická dílna

Od počátku letošního roku nabízí naše centrum novou službu – sociálně terapeutické dílny. Tomu jsme přizpůsobili také prostory zařízení a v bývalé šatně zaměstnanců tak vnikla nová sociálně terapeutická dílna.

Pokračovat ve čtení...