Sváteční večeře

S rokem 2011 jsme se již tradičně rozloučili společnou sváteční večeří a posezením u vánočního stromečku. Ale ještě před tím se již po několikáté uskutečnilo vánoční setkání na zámku v Dubu, kterého jsme se velmi rádi také zúčastnili. Děti z místní základní školy zahráli krásné představení o tom, co se stalo v Betlémě a všichni společně jsme si zazpívali koledy. Potom už nás čekala slavnostní večeře, kterou jsme si sami připravili. Již den předem jsme si udělali výborný bramborový salát, takže zbývalo usmažit rybí filé a hezky prostřít.

Pokračovat ve čtení...

Pečení vánočního cukroví

Máte doma už napečené vánoční cukroví? My ve Stroomu ano. Protože se blíží slavnostní vánoční večeře, kterou máme naplánovanou na 21. prosince, věnovali jsme celý minulý týden pečení vánočního cukroví. Pilně jsme zadělávali těsto, vykrajovali , slepovali a po celém domě to vonělo vanilkou a skořicí. Vánoční náladu jsme si umocnili poslechem a zpěvem koled.  Už se opravdu těšíme na Vánoce!

Pokračovat ve čtení...

Připravujeme se na Vánoce

Ještě před první adventní nedělí jsme začali s výrobou vánoční výzdoby, abychom byli na vánoce v Centru včas připraveni. Nejprve jsme vyráběli ozdoby látkové, zdobené korálky a různými aplikacemi, potom jsme vyrobili „ sněhové koule“ na řetězy do oken. Potom přišly na řadu papírové ozdoby na výzdobu oken – velké plastické hvězdy. Všichni malovali, stříhali a lepili až vznikly vánoční ozdoby, na které jsme mohli být pyšní. Vánoční výzdobu v centru si můžete prohlédnout na fotkách.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva z Praktické školy v Prachaticích

Ve čtvrtek 8. prosince 2011 naše Centrum navštívili žáci a učitelé z Praktické školy Prachatice. Po vzájemném seznámení a přednesení koled našimi uživateli, jsme si povídali o vánočních zvycích. Jedním z nich bylo rozkrajování jablíček, vyrábění lodiček ze skořápek a vánočních závěsů. Tento příjemný den jsme zakončili vzájemným předáním malých, vánočních dárečků.

Pokračovat ve čtení...

Školení první pomoci

Ve středu 30.listopadu proběhlo ve Stroomu školení první pomoci, kterého se zúčastnili nejen všichni zaměstnanci, ale i uživatelé. Školení vedla p. Jandová z Českého červeného kříže. Probrali jsme všechny běžné druhy úrazů, se kterými se můžeme setkat a hlavně jsme si prakticky vyzkoušeli, jak je ošetřit. Naučili jsme se jak se zachovat v situaci, kdy se setkáme se zraněním – kam zavolat, jak zajistit zraněnému pomoc.

Pokračovat ve čtení...

Čokoládové odpoledne

Máte rádi čokoládu?? My rozhodně ano a myslím, že v pondělí 28.listopadu by jste nám záviděli. Paní ředitelka nám přivezla ukázat čokoládovou fontánu a my jsme si udělali sladké odpoledne. Nakrájeli jsme si kousky jablíček a pomeranče, které jsme si namáčeli do té dobroty. Nad čokoládou se nám krásně povídalo a skoro to vypadalo, že fontána je bezedná. Ale bohužel, nebyla. Tak možná zase někdy příště.

Pokračovat ve čtení...

Dneska hubnu na zítra !!!!

Jistě teď kroutíte hlavou, co tohle znamená, ale pro nás ve STROOMu to není věta neznámá. Proslavila se s ní naše uživatelka Lucka a dneska vlastně již nevíme při jaké příležitosti ji pronesla.

Ale tuhle větu jsme si oblíbili a rozhodli jsme se, že jí taky budeme plnit.

Pokračovat ve čtení...

Odpoledne s rodiči

Čtvrtek 17. listopadu byl pro většinu z Vás volným dnem, ale my ve STROOMu jsme fungovali jako jindy. Ale je pravda, že trochu výjimečný tenhle den pro nás byl, protože na odpoledne jsme pozvali své rodiče, opatrovníky, ale i známé aby se dozvěděli, co je u nás nového a co chystáme do budoucna.Již ve středu odpoledne jsme upekli jablečný závin, abychom ho mohli nabídnout ke kávě a uklidili jsme si pokoje, klubovnu i dílny.Ve čtvrtek ráno hned po snídani jsme se dali do vaření oběda, protože naše paní kuchařky si užívali zaslouženého volna. 

Pokračovat ve čtení...

Setkání bez hranic

Ve středu 9.11.2011 jsme pořádali  již 3. ročník Setkání bez hranic. Společně jsme se sešli v Národním domě v Prachaticích a bylo to opravdu veselé odpoledne.

Zasoutěžit si přijela tato zařízení – Dětský domov Žíchovec, Horizont z Písku, Sociální pohoda Javorník, DOZP Bystřice nad Úhlavou, Nazaret Borovany a za Klub zdravotně postižených v Prachaticích soutěžila Lenka Jágrová.

Pokračovat ve čtení...

Školení požární ochrany v Centru STROOM Dub

Ve čtvrtek 27.10. proběhlo v našem Centru školení požární ochrany pod vedením lektorky Petry Dontenvill. Školení se zúčastnili jak všichni zaměstnanci a klienti Centra, tak zaměstnanci CHD Spektrum.Asi po hodině odborného výkladu paní lektorka vyhlásila zkušební požární poplach a začala evakuace všech lidí z budovy. Asi tak za čtvrt hodiny jsme všichni stáli před budovou a poté jsme se přesunuli na dvorek, abychom si vyzkoušeli jak se ovládá a uvádí do provozu hasicí přístroj.

Pokračovat ve čtení...

Podzim ve STROOMu

Asi by se nenašlo moc lidí, kteří mají rádi podzim – ochladí se, prší a u nás v Dubu je často taková mlha,že by se dala krájet. A to nám rozhodně na náladě nepřidá. Proto jsme se rozhodli, že budeme s podzimní depresí bojovat. Celé centrum jsme si vyzdobili veselými podzimními dekoracemi z výrobků, které jsme vytvořili v rámci sociálně terapeutických dílen.Při procházkách jsme si také nasbírali barevné listy, kaštany a šípky a tohle všechno jsme použili nejen při výzdobě recepce, ale i ostatních prostor centra.

Pokračovat ve čtení...

Ples zdravotně postižených v Praze

Konečně jsme se dočkali! Po týdnu příprav, kdy kluci sháněli obleky a kravaty a děvčata přemýšlela, co si obléci, aby jim to co nejvíc slušelo, jsme v pondělí 17.října vyrazili do Prahy na náš první opravdový ples. Ples pro zdravotně postižené pořádala Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR pod záštitou ministra práce a sociálních věcí a primátora hlavního města Prahy. Zatančili a zazpívali jsme si společně s Heidi Janků, Michalem Davidem, Standou Hložkem. 

Pokračovat ve čtení...

Grilování u paní ředitelky

Letošní babí léto se opravdu vydařilo a jakoby nám chtělo vynahradit to trochu nepovedené a chladné léto. Proto jsme se rozhodli těchto slunečních dní využít a strávili jsme úterní odpoledne 4. října na zahradě u paní ředitelky.

Opékali jsme si klobásy, zpívali jsme a vyprávěli jsme si o všem možném i nemožném. 

Pokračovat ve čtení...

Plavecký výcvik

Od září jsme opět začali jezdit na plavecký výcvik do bazénu v Prachaticích.

Na každou středu se velmi těšíme a je na nás všech vidět opravdový pokrok. Ti, co se ještě před půl rokem báli vody bez problémů zkouší plavat za pomoci rukávků a polystyrénových „hadů“. Ostatní si vylepšili plavecký styl a vytrvalost.

Pokračovat ve čtení...

Oslavy Světového dne první pomoci

Ve čtvrtek 15. září v dopoledních hodinách jsme vyjeli oslavovat Světový den první pomoci. V Prachaticích u slunečních hodin zorganizoval Oblastní spolek Českého červeného kříže přehlídku „pomáhajících“ organizací. Zdravotnická záchranná služba nám představila úplně nové pohotovostní vozidlo, které naštěstí ještě nemuselo vyjíždět k žádné hromadné události, prohlédli jsme si sanitku a všechny přístroje zachraňující život.

Pokračovat ve čtení...

Den bez bariér

V sobotu 10. září jsme se již podruhé zúčastnili Dne bez bariér v Českém Krumlově. Oproti loňskému roku, kdy jsme navštívili zámek a projeli se na voru, nás letos čekala prohlídka grafitového dolu, výstavy o Africe a muzea voskových figurín.

Pokračovat ve čtení...

Festival NA POVRCHU

V sobotu 30. července jsme se zúčastnili festivalu NA POVRCHU v areálu Na Parkáně v Prachaticích.Tentokrát jsme nepřijeli prodávat naší zahradní keramiku, ale přijeli jsme za dětmi s malou výtvarnou dílnou.Na zapůjčený stánek jsme si vyndali barvičky, fixy , omalovánky, doplňovačky, malované hlavolamy, kamínky a výtvarná dílna mohla začít.

Pokračovat ve čtení...

Výlet do Krokodýlí ZOO a hřebčince

Na čtvrtek 18. srpna jsme se opravdu těšili. Měli jsme totiž naplánovaný celodenní výlet .Hned ráno jsme vyrazili směr Protivín, kde nás čekala prohlídka Krokodýlí ZOO. Dozvěděli jsme se hodně zajímavého o životě krokodýlů a mohli si je prohlédnout opravdu hodně zblízka. Někteří dorostli opravdu úctyhodných rozměrů, takže budili zasloužený respekt.

Pokračovat ve čtení...

Kavárna v Domově Mistra Křišťana v Prachaticích

Ve čtvrtek 4. srpna jsme opět obsluhovali v kavárně Domova seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích.To pro nás již není nic nového, ale právě dnes měl svou premiéru jako číšník uživatel Pavlík. Trochu se bál, že to nezvládne, ale již po chvíli se ukázalo, že to bylo zbytečné. S přehledem obsluhoval hosty, vařil kávu a nebál se ani mytí nádobí. Oporu měl již ve“ zkušené servírce“ Terezce, která obsluhuje v kavárně již od začátku.

Pokračovat ve čtení...

Výlet na Helfenburk

Na středu 27. července jsme si objednali krásné počasí a vyrazili na výlet. Náš cíl byl nedaleký hrad Helfenburk. Při cestě z parkoviště k hradu se někteří z nás pěkně zapotili ,ale zvládli jsme to. Po krátkém odpočinku jsme se dali do důkladného prozkoumání hradu – přečetli jsme si o jeho historii, vystoupali jsme na věž, kde byl krásný výhled do krajiny a někteří z nás si pohladili kozy, které jsou stálými obyvatelkami hradu. Nakonec jsme si na ohni opekli buřty a pak už nám nezbývalo než se vydat na cestu domů.

Pokračovat ve čtení...

Lipno 2011

Tak jsme se konečně dočkali a v pondělí 27.června jsme vyrazili směr Lipno – tábor v Nové Peci. Většina z nás jela již po několikáté, ale měli jsme mezi sebou i nováčky. Ti se těšili o to víc. Na každý den jsme měli naplánovaný pestrý program a navzdory předpovědím nám přálo i počasí. Sluníčko krásně svítilo a my jsme si mohli užít i koupání a opalování. Za týden jsme toho stihli opravdu hodně – opékání buřtů, cvičení zumby, vyjížďky na kolech, bowling, šipkovanou, karneval i závěrečnou diskotéku.

Pokračovat ve čtení...

Poděkování za sbírku

Rádi bychom touto cestou poděkovali agentuře ARS IN RE z Českých Budějovic, konkrétně paní Ivaně Šimánkové, která u příležitosti veřejné nahrávky v cyklu povídání se zajímavými osobnostmi „Jižní Čechy a já“ ve Studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice, dne 9.června 2011 zorganizovala veřejnou sbírku na opravu střechy našeho zařízení. 

Pokračovat ve čtení...

Návštěva Městské knihovny v Prachaticích

Ve středu 27.4. jsme opět navštívili knihovnu v Prachaticích. Paní knihovnice si pro nás připravili povídání o zvířatech a jejich mláďatech. Tím jsme navázali na naše téma měsíce března, kterým byla jarní příroda. Měli jsme možnost se opět dozvědět spoustu zajímavostí, prohlédnout si knížky s krásnými obrázky a fotografiemi. Společně strávená hodinka nám nad knihami rychle uběhla a tak nám nezbývá než se těšit zase za měsíc na další setkání.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva Městské knihovny v Prachaticích

Ve středu 27.4. jsme opět navštívili knihovnu v Prachaticích. Paní knihovnice si pro nás připravili povídání o zvířatech a jejich mláďatech. Tím jsme navázali na naše téma měsíce března, kterým byla jarní příroda. Měli jsme možnost se opět dozvědět spoustu zajímavostí, prohlédnout si knížky s krásnými obrázky a fotografiemi. Společně strávená hodinka nám nad knihami rychle uběhla a tak nám nezbývá než se těšit zase za měsíc na další setkání.

Pokračovat ve čtení...

Výlet do Prachatic

Na středu 27.4. jsme si naplánovali celodenní pobyt v Prachaticích. Vyjeli jsme ráno v 8 hodin autobusem z Dubu a již v 9 hodin jsme měli naplánovanou besedu v knihovně, o které si můžete přečíst v samostatném článku. Po více jak hodině plné zajímavých informací jsme se z knihovny vydali do prachatického muzea. Zde jsme si prohlédli výstavu k 1000 letům Zlaté stezky. Velmi se nám líbila, protože jsme kus cesty mohli projít jako opravdoví soumaři a přenést se o mnoho let zpět.

Pokračovat ve čtení...

Praxe ve STROOMu Dub

Dnes je pátek 29.4.2011 a pro nás je to poslední den odborné souvislé praxe. Když jsme se rozhodovaly, kam půjdeme, napadlo nás právě Vaše zařízení. Před pěti týdny, jsme ještě vůbec nevěděly, co nás tady čeká. S prací v takovémto zařízení jsme ani jedna z nás neměly žádnou zkušenost a tak pro nás byl první den docela náročný. Než jsme se seznámily s klienty, s personálem, se sociálními pracovnicemi, jejich přístupem ke klientům a vůbec s režimem v Centru, byly jsme zdrženlivé a spíše jsme jen přihlíželi.

Pokračovat ve čtení...

Keramická dílna

Na keramické dílně jsme v minulých dnech pracovali na zakázce pro Národní park Šumava. Vyráběli jsme magnetky se zvířaty, která na Šumavě žijí a ke 20. výročí založení parku. Tak je docela možné, že se s našimi výrobky při výletech na Šumavu setkáte.

Pokračovat ve čtení...

Šicí dílna

Žijete ve stresu ? Nestíháte? Kdo z nás by to neznal. Tak právě pro Vás jsme ušili „antistresová“ jablíčka. Jsou měkoučká, přesně do ruky a když Vás třeba někdo naštve a potřebujete se uklidnit účinkují zaručeně a jsou určitě lepší než tabletka z lékárny.

Pokračovat ve čtení...

Fandíme hokeji!

Konečně jsme se dočkali!  Fanouškům ledního hokeje nastal opravdový svátek - mistrovství světa.  Již od jeho začátku  náš  večerní program určuje herní plán. V tu chvíli mají smůlu příznivci Comebacku nebo Ordinace v růžové zahradě. Ladíme ten správný program a fandíme, co nám síly a hlasivky dovolí. A všichni doufáme, že „ti naši hoši“ budou zase zlatí!

Pokračovat ve čtení...

Plavecký výcvik uživatelů

Od začátku dubna jezdíme pravidelně každou středu do bazénu v Prachaticích, kde máme plavecký výcvik. Paní plavčice jsou velmi trpělivé a ti z nás, kteří se zpočátku vody trochu báli, jdou po několika lekcích do bazénu bez obav. Ti šikovnější si mohou vyzkoušet různé plavecké styly a všichni společně jsme si nejvíce oblíbili lovení barevných puků na dně bazénu a hraní vodní košíkové.  Na každou lekci se velmi těšíme a doufáme, že všechno, co se naučíme, využijeme při pobytu na Lipně.

Pokračovat ve čtení...

Setkání starostů ve Stroomu

Ve čtvrtek 14. dubna proběhl již 2. ročník Setkání starostů okolních obcí ve Stroomu Dub. Návštěvníci měli možnost prohlédnout si naše centrum, dozvědět se jaké služby poskytujeme a co všechno můžeme případným novým zájemcům o službu nabídnout. V rámci setkání starostů se konala také vernisáž výstavy výrobků z našich dílen v prostorách na zámku v Dubu. Ve spolupráci s místní ZŠ jsme si připravili na slavnostní zahájení krátký kulturní program plný jarních básniček a písniček. 

Pokračovat ve čtení...

Návštěva z mateřské školky

Na návštěvu k nám v březnu zavítaly děti z místní mateřské školy v rámci tematického dne Jak se kde pracuje. Prohlédly si obě naše dílny - šicí i keramickou. Na šicí dílně je nejvíce zaujal tkalcovský stav a mohly se podívat na postup práce při tkaní koberců. Na keramické dílně si vyzkoušely práci s hlínou a každý si mohl vyrobit i malou hliněnou myšku. Podle toho, že se malým návštěvníkům od nás z dílny ani nechtělo odejít, usuzujeme, že se jim návštěva ve STROOMu líbila.

Pokračovat ve čtení...

Javornický slavík 2011

Ve středu 23. března jsme se probudili do krásného slunného dne. Ten den byl výjimečný tím, že jsme se chystali do Javorníka na Šumavě na první ročník pěvecké a taneční soutěže Javornický slavík, kterou pořádalo zařízení Sociální pohoda o.p.s. Sám mistr Karel Gott by z nás měl radost. Pilně jsme ve Stroomu připravovali a trénovali zejména taneční vystoupení - břišní tance. Nemoc nám však schvátila některé vystupující.

Pokračovat ve čtení...

Jsme rekordmani !!!

Vzpomínáte si ještě na akci, které jsme se zúčastnily 4.října loňského roku? Ve spolupráci s knihovnou v Prachaticích a Dubu jsme se připojili k  soutěži, jejímž cílem bylo vytvoření rekordu v počtu nejvíce čtoucích nebo poslouchajících čtenářů ve stejnou dobu.

Pokračovat ve čtení...

Výstava v Českých Budějovicích

Asociace nestátních neziskových organizací JČK pořádala ve dnech 14.-23.3. výstavu v prostorách Krajského úřadu v Českých Budějovicích. Jsme rádi, že jsme měli možnost i zde prezentovat činnost našeho Centra STROOM Dub o.p.s.

Pokračovat ve čtení...

Hurá, jaro je tady

Konečně po dlouhé zimě začíná jaro a my už přemýšlíme jakým výrobkem z našich dílen Vám uděláme radost. Na keramické dílně Vám můžeme nabídnout krásné velikonoční slepice, ovečky a zajíce. I šicí dílna se může pochlubit ručně šitými velikonočními zvířátky. Všemi těmito rukodělnými výrobky šikovných ručiček našich klientů a zaměstnanců můžete třeba ozdobit svůj sváteční stůl, okenní parapet nebo je nadělit svým přátelům a známým „aby je nepokakal velikonoční beránek“.

Pokračovat ve čtení...

Co ještě můžeme nabídnout ze šicí dílny?

Velký televizní polštář.

Pokračovat ve čtení...

Únor měsíc sportu

Tématem měsíce února byl pro nás sport. V rámci výchovně vzdělávacích aktivit jsme si povídali o různých druzích sportu o slavných sportovcích, které známe, o historii i současnosti olympijských her. A jak se ukázalo jsou mezi námi opravdový znalci a odborníci na sport.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva knihovny v Prachaticích

Ve středu 16.2. jsme se vypravili do knihovny v Prachaticích, kde pro nás paní knihovnice připravili program na téma "Cesta do historie". Měli jsme možnost dozvědět se mnoho zajímavého o historii rodu Rožmberků. Povídání se nám velice líbilo. A co jsme se dozvěděli? O tom Vám napsal jeden z uživatelů.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva budoucích policistů

Ve čtvrtek 3.2. mezi nás zavítali studenti Střední veřejnoprávní školy ve Vodňanech Trivis, aby se seznámili s chodem našeho Centra a zejména pak s našimi uživateli.

Pokračovat ve čtení...

Štěstí přišlo do STROOMu

Věříte také tomu, že kominíci nosí štěstí? My ve STROOMu určitě. Následující fotka je důkazem, že máme štěstí po celý letošní rok zaručeno.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva bazénu v Prachaticích

Na konci minulého roku nás potěšila paní Tišlerová, maminka jedné z uživatelek, dárkem, kterým byla permanentka do bazénu v Prachaticích. Proto jsme se hned v lednu rozdělili do dvou skupin a dvě středy věnovali plavání. A jak se nám v bazénu líbilo? To už napsali sami uživatelé Standa a Eva.

Pokračovat ve čtení...

Keramická dílna

Šikovné ruce našich zaměstnankyň na keramické dílně vytváří krásné zahradní květináče. Ani jsme netušili, jak velký kousek jsme schopni vyrobit na přání zákazníka. Náš zatím největší květináč je vysoký 40 cm o průměru 45 cm. Sice zabere celou pec a je s ním mnoho práce, ale jak se říká „NÁŠ ZÁKAZNÍK, NÁŠ PÁN„ , a tak se snažíme vyhovět každému přání zákazníka.

Pokračovat ve čtení...

Šicí dílna

V naší šicí dílně jsme začali šít patchworkové deky a polštářky. Dalo nám hodně práce najít správný postup, kam a jak střihnout, aby výsledek byl dokonalý. Patchwork je hlavně o přesnosti stříhání a výběru správných látek. Na této krásné práci se podílí všichni zaměstnanci a uživatelé STROOMu. Doufáme, že se výrobky budou všem líbit. Pokud byste měli zájem o ukázky těchto výrobků, najdete je našich stránkách.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva zámku v Dubu

V úterý 1. února jsme přijali pozvání paní baronky na prohlídku zámku v Dubu, spojenou s návštěvou výstavy fotografií Andělská zastavení, která na zámku právě probíhá.

Nejprve jsme si prohlédli krásné fotografie, zapsali se do návštěvní knihy a poté se vydali na prohlídku zámku. 

Pokračovat ve čtení...

Leden - měsíc etikety a slušného chování

Tématem měsíce ledna se pro nás stala etiketa a slušné chování. Protože se často pohybujeme mimo Centrum STROOM, kdy navštěvujeme například restaurace, koncerty, ale chodíme třeba i nakupovat a jezdíme autobusem, je dobré si zopakovat, a třeba se i naučit něčemu novému, co se týká zásad slušného chování.

Pokračovat ve čtení...

Nová služba pro uživatele

Od prosince loňského roku jsme rozšířili nabídku o poskytování fyzioterapeutických služeb. Do Centra dochází pravidelně každou středu paní Eva Prášková, která zájemcům z řad uživatelů, ale i zaměstnanců, uleví od bolesti zad, krční páteře a jiných zdravotních problémů. Již po krátké době se ukázalo, že o tuto službu je velký zájem a paní fyzioterapeutka má vždy plné ruce práce. A podle ohlasů uživatelů je patrné již teď, že tato péče přinesla první pozitivní výsledky.

Pokračovat ve čtení...