Vánoční večírek

Ve čtvrtek 19. prosince jsme se již tradičně sešli na společné vánoční večeři, kterou jsme si celou sami připravili. Podávala se knedlíčková polévka, rybí filé s bramborovým salátem a hlavně naše výborné vánoční cukroví. Společně s paní ředitelkou jsme shrnuli celý uplynulý rok, řekli jsme si, co se nám letos povedlo a v čem se budeme chtít zlepšit v roce příštím. Po výborné večeři již nastal čas na rozbalování dárků, kterých se pod stromečkem sešla opravdová hromada.

Pokračovat ve čtení...

Vánoce v knihovně

Na středu 12. prosince si pro nás paní knihovnice připravily  „Vánoce v knihovně“. Vyráběli jsme ozdoby z vizovického těsta, zazpívali jsme si koledy a také jsme si přečetli, jaké byly Vánoce dříve, v době kdy žil Josef Lada. Na závěr nás čekalo překvapení – přímo v knihovně jsme si upekli vánoční šneky a musíme říci, že s čajem chutnaly opravdu výborně. Děkujeme za všechny zajímavé besedy v letošním roce a těšíme se na setkání v lednu 2013.

Pokračovat ve čtení...

Beseda v Městské knihovně Prachatice

Ve středu 21. listopadu jsme opět navštívili Městskou knihovnu v Prachaticích, kde pro nás paní knihovnice měla , jako každý měsíc, připravenou zajímavou besedu, tentokrát na téma – Světoví skladatelé.

Dozvěděli jsme se hodně zajímavého ze života slavných skladatelů např. Bacha nebo Mozarta, ale hlavně jsme si mohli poslechnout jejich hudbu.

Pokračovat ve čtení...

Setkání bez hranic 14.11.2012

Ve středu 14. listopadu jsme pořádali již 4. ročník  Setkání bez hranic, tentokrát na téma cirkus.  Opět jsme si užili krásné odpoledne plné soutěží, zpěvu a tance. Program byl opravdu nabitý – naše pozvání přijali již tradičně Horizont Písek, Sociální pohoda Javorník, Nazaret Borovany, DOZP Bystřice nad Úhlavou a letos také Klub zdravotně postižených Prachatice.

Pokračovat ve čtení...

Připravujeme se na Setkání bez hranic

Ve středu 14. listopadu proběhne již 4.ročník Setkání bez hranic, tentokrát na téma cirkus. Na tuto akci se pečlivě připravujeme a vlastně již v létě vymýšlíme jak by mělo vypadat naše soutěžní vystoupení, chystáme kostýmy a rekvizity. A někdy v polovině září  vypuknou přípravy naplno –malujeme  jmenovky pro porotu a pozvaná zařízení, motáme řetězy , vyrábíme ceny pro soutěžící a  hosty. Letos, protože tématem bude cirkus, jsme malovali klauny, šili a vycpávali opice, slony a cirkusové artisty, kteří budou součástí  výzdoby sálu.

Pokračovat ve čtení...

Hrabání listí 31.10.2012

Od minulého týdne jsme se chystali na shrabání listí v parku před centrem. Ale v pondělí 29. října nás překvapil sníh, který napadl už o víkendu a vypadalo to, že jen tak nesleze. Ale nakonec se začalo oteplovat, vylezlo sluníčko a ve středu nebylo po sněhu ani památky. Takže jsme vzali hrábě a pustili se do práce. Za chvíli jsme měli nahrabány velké kopice listí, které jsme mohli díky panu Brožovi, zaměstnanci městyse Dub, hned nakládat na přistavené auto.

Pokračovat ve čtení...

Den otevřených dveří 9.10.2012

9.10. jste měli možnost v centru STROOM DUB využít Dne otevřených dveří. Pořádali jsme ho v rámci čtvrtého ročníku Týdne sociálních služeb ČR. O co všechno jste přišli, když jste na náš Den otevřených dveří nepřijeli? Mohli jste si důkladně prohlédnout celou budovu - dílny, kuchyňku, se svolením uživatelů nahlédnout i do pokojů, dozvědět se víc o poskytovaných službách, vidět klienty při práci a získat odpovědi na vše, co vás zajímá. Návštěvníci byli ze sociálního odboru z městského úřadu ve Vimperku nebo z Prachatic. 

Pokračovat ve čtení...

Otevření sbírkových pokladniček

Sbírková akce,  jejímž účelem byla oprava střechy na budově centra sociálních služeb,  doběhla do zdárného konce. Byly naplněny 4 zapečetěné pokladničky, jejichž slavnostní rozpečetění proběhlo 3. října 2012 v budově Městské knihovny Prachatice. Je nám velikou poctou, že rozpečetění se ujala Mgr. Hana Mrázová, ředitelka knihovny a zároveň radní města Prachatice, za přítomnosti Pavly Čechové Švepešové, ředitelky společnosti STROOM DUB o.p.s. a uživatelů centra. 

Pokračovat ve čtení...

Výstava výrobků v Národním domě v Prachaticích

V úterý 2.října jsme se v rámci Měsíce pro neziskový sektor v Prachaticích zúčastnili neprodejní výstavy výrobků občanů se zdravotním postižením. Akce proběhla v Národním domě v Prachaticích. Na výstavě jsme prezentovali výrobky našich uživatelů ze sociálně terapeutických dílen a podle zájmu o náš výstavní stolek usuzujeme, že se návštěvníkům líbili. 

Pokračovat ve čtení...

Vernisáž výtvarné soutěže - 1.října

Při příležitosti 10. výročí založení občanské sdružení MESADA se náš uživatel Zdeněk  zúčastnil výtvarné soutěže s názvem „Pomáháme si“. Jeho práce byla odbornou porotou  překvapivě oceněna 1. místem v kategorii dospělí.   V pondělí 1. října jsme se společně s ostatními uživateli zúčastnili vernisáže a slavnostního vyhlášení výsledků této soutěže ve Vimperku. Zde jsme si prohlédli všechny oceněné práce, které jsou vystaveny  v Galerii U Šaška v Městském středisku.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva dětí ze základní školy

V úterý 25. září nás navštívili páťáci ze Základní školy profesora Josefe Brože z nedalekého Vlachova Březí. Jejich první kroky směřovali do vedlejší chráněné dílny, kde si prohlédli montáž plastových víček, které jsou součástí obalu známé  kávy Tchibo.

Pak si mohli prohlédnou dílny a zázemí uživatelů v našem centru.

Pokračovat ve čtení...

Canisterapie

Ve středu 12. září k nám do centra zavítala canisterapeutka  s fenou německého ovčáka Zinou.Dozvěděli jsme se, jak se správně o pejska starat, čím ho krmit, co má a nemá rád. Potom přišlo to nejlepší –  každý z nás si mohl vzít Zinu na vodítko a projít se s ní po centru. Zjistili jsme, že poslouchá opravdu perfektně a tak si zasloužila od každého z nás odměnu – piškot. Ale abychom byli úplně přesní, Zina měla o jeden piškot méně, protože jeden z našich uživatelů byl prostě rychlejší a piškot snědl místo Ziny. 

Pokračovat ve čtení...

Rehabilitační cvičení

Po dohodě s naší šikovnou paní masérkou, která se nám pravidelně stará o naši tělesnou schránku, jsme se rozhodli, že vždy jednou za 14 dní místo masáží budeme mít rehabilitační cvičení. Protože taková masáž je samozřejmě fajn, ale hýbat se a cvičit je pro nás ještě důležitější. Společně si tak protáhneme celé tělo a naučili jsme si i hodně užitečných cviků, které využijeme  nejen při našich každodenních rozcvičkách ale také když si budeme chtít zacvičit sami doma. Tak sportu zdar a pravidelnému cvičení zvlášť!  

Pokračovat ve čtení...

Den bez bariér Český Krumlov - 8.9.

V sobotu 8. září jsme společně vyrazili do Českého Krumlova, kde se konal  již tradiční  Den bez bariér. V našem denním plánu byla prohlídka krumlovského zámku, která byla velmi zajímavá a přizpůsobená tak, že se  jí mohli zúčastnit i vozíčkáři. . Potom jsme si prošli nádvoří  a zastavili jsme se také u medvědů. Na ty jsme se opravdu těšili a doufali jsme, že budou venku. Měli jsme štěstí a medvědi se nám opravdu ukázali.

Pokračovat ve čtení...

Rozloučení s létem - 5.9.

Jak už se stalo hezkou tradicí, přijali jsme  opět na začátku září  pozvání k naší paní ředitelce na poslední letošní  opékání buřtů a společně se tak rozloučili s létem. Po příjezdu jsme si sami museli na opékání vše připravit – rozdělat oheň, nakrájet buřty, zeleninu. Po opékání pro nás měla naše paní ředitelka překvapení. Z garáže vyjela na zahradní sekačce. Každý z nás  s pak mohl vyzkoušet jak se na traktůrku jezdí a seče tráva. Všichni jsme měli obrovskou radost a moc se nám to líbilo. Takže ahoj léto a těšíme se za rok!

Pokračovat ve čtení...

Výlet do Stožce - 22.8.

Na dnešní den jsme měli naplánovaný výlet vlakem do Stožce.  Na vlak jsme nastoupili ve Strunkovicích nad Blanicí, ale bohužel jsme museli v PT vystoupit, protože vlak měl výluku. Tak jsme jeli autobusem do Zbytin, kde jsme opět nasedli na vlak a dojeli do Stožce.Blízko vlakového nádraží je informační centrum s krásným odpočívadlem, kde jsme se i my na chvilku zastavili. Jsou zde různé hlavolamy, prolézačky nebo poznávání přírodnin podle hmatu. Pak jsme se rozdělili na 2 skupiny.

Pokračovat ve čtení...

Výlet do ZOO

I letos v létě jsme se v rámci letních výletů vypravili za zvířátky. Tentokrát jsme navštívili ZOO v Hluboké nad Vltavou, která je třetí nejstarší zoologickou zahradou v česku.  Ráno jsme se rychle vypravili a vyplatilo se – stihli jsme krmení zvířat. Hlavně medvědi nám názorně předvedli, co vše dokáží zdolat kvůli sladké mrkvi a jak opravdu milují sladký med. V ZOO na nás čekali nové pavilóny s novými zvířaty. Nejvíce jsme zkoumali krokodýla, který nehybně ležel s otevřenou tlamou, až jsme se vsázeli, jestli je umělý nebo živý.

Pokračovat ve čtení...

Výlet k Daně

Na dnešní den, 9. července, jsme dostali pozvání na návštěvu k jedné z našich uživatelek  Daně. Bydlí v krásném prostředí bývalého mlýna, kde je velká zahrada s rybníčkem.

Protože se její bratr věnuje myslivosti, mají také dva lovecké psy a vlčáka. 

Pokračovat ve čtení...

Výlet na Helfenburk

Ve čtvrtek 26. července jsme se vypravili na výlet na hrad Helfenburg, který navštěvujeme pravidelně každý rok. To nám ale vůbec nevadí, protože pokaždé zažijeme něco zajímavého. Tentokrát jsme se rozdělili na 2 skupiny. První  skupina šla pěšky od parkoviště až k hradu a cestou jsme sbírali šišky a někteří také houby. Druhá skupina dojela až k hradu a nasbírala dřevo na oheň.  Když  jsme všichni dorazili k hradu, společně jsme si ho pod dozorem zvědavých koz prohlédli a potom jsme si opekli buřty.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva kina ve Volyni

V úterý 31.července jsme se vypravili do Volyně, kde jsme měli naplánovanou návštěvu kina. Všichni jsme se velmi těšili, protože se ukázalo, že někteří z nás v kině již opravdu hodně dlouho nebyli. Proto jsme si ještě  předem zopakovali pravidla slušného chování, abychom věděli, co se smí a nesmí. Ještě před usednutím do kinosálu nás  ale čekal ještě jeden důležitý úkol –samostatné  zakoupení vstupenky, který jsme všichni zvládli, někteří sami, ostatní s malou dopomocí.

Pokračovat ve čtení...

Dobrovolníci ve STROOMu

V úterý 17. 7. k nám do Dubu zavítali dobrovolníci. Osm sympatických pracovníků z Kooperativy Prachatice přijelo, aby jeden svůj pracovní den věnovali centru STROOM DUB. Moc jsme se na ně těšili a přivítalo je opravdu pracovní prostředí, protože úklid po malování v centru zdaleka ještě nebyl u konce. Takže:  nábytek všude, věci vyndané ze skříní, lidé stále něco přenášející nebo hledající, zmatek… Dobrovolníci na sobě žádné zděšení nedali zdát a hned se zhostili úkolu, který naši klienti nezvládnou - mytí oken. 

Pokračovat ve čtení...

Příprava na zimu

Přestože je léto v plném proudu, my tady v centru se začínáme připravovat na zimu. A v čem? Tak již nyní jsme si nakoupili papriky a rajčata. To není ovšem nic zvláštního. Ale my jsme rajčata oloupali a všechnu zeleninu nakrájeli na malé kousky a vše zamrazili. Už teď se těšíme, jak v našem centru bude v zimě vonět pizza posypaná touto zeleninou anebo k večeři připravené lečo.

Pokračovat ve čtení...

Práce na kolíkovém stavu

Práci na kolíkovém stavu u nás v centru zvládá každý uživatel. K práci potřebujeme látku, která je nastřihaná na tenké proužky a uživatelé ji provlékají mezi jednotlivými kolíky stavu.Časem si vyrobíme krásné sedáky, které využijeme na venkovním posezení.

Pokračovat ve čtení...

Ozdravný pobyt na Lipně

Jak už se stalo tradicí, vždy poslední červnový týden vyrážíme všichni společně na ozdravný pobyt do tábora v Nové Peci. Na společně strávený týden se vždy velmi těšíme, protože nás pokaždé čeká zajímavý program. Letos jsme si zahráli bowling v Horní Plané, kam jsme jeli přívozem a užili  si výlet na Marinu v Lipně nad Vltavou. Tam jsme si vyzkoušeli adrenalinové sporty – skákání na trampolíně, lezení na lanové dráze a jízdu na bobové dráze. 

Pokračovat ve čtení...

Počítačový koutek

Rádi bychom se vám pochlubili jak krásně vypadá naše centrum po malování, které, jak už víte, proběhlo v době našeho pobytu na Lipně. Všechny pokoje září veselými barvami, nově jsme si zařídili i naši sociálně terapeutickou dílnu, kde jsme našli místo i na zřízení počítačového koutku. Zde se učíme základům práce na počítači, máme k dispozici i tiskárnu  a samozřejmostí je připojení k internetu. Práce na počítačích nás velmi baví a jen zřídka se stává, že by bylo místo v počítačovém koutku prázdné.

Pokračovat ve čtení...

Ekologie nám není cizí

Třídění odpadu je již pro nás ve STROOMu běžná věc – třídíme plasty, papír, sklo, využíváme i nově instalovaný kontejner na přepálený olej z kuchyně. Ale úplnou novinkou pro nás je kompostér, který jsme si pořídili koncem června.

Učíme se proto třídit další, tentokrát biologický odpad, který nám vznikne při našem každodenním vaření. 

Pokračovat ve čtení...

Sportovní den v Bystřici nad Úhlavou

Je 20. června a klienti ze Stroomu Dub byli pozváni na sportovní den do Bystřice. Ještě před tím, než jsme dorazili na místo, jsme stihli zavézt zboží do našeho krámku v Nýrsku, dojít si na oběd a na zmrzlinu. Samotná akce byla zahájena vystoupením taneční skupiny Bystřinky a poté si všichni mohli vyzkoušet několik sportovních disciplín - za splněnou disciplínu se dostávaly razítka, za která si pak mohli na konci klienti „koupit“ nějaké sladkosti nebo drobnosti. 

Pokračovat ve čtení...

Výlet do Prahy

Na jeden z posledních jarních dní na 19. červen 2012 jsme s velkou radostí přijali pozvání kamarádů z občanského sdružení Horizont Písek na slavnostní zahájení výstavy jejich výtvarných prací „Slunce svítí všem“ v Předsálí Jednacího sálu Senátu Parlamentu České republiky v Praze. 

Pokračovat ve čtení...

Malování v centru

Ještě před odjezdem na Lipno v předposledním červnovém týdnu nás čeká spousta práce. V našem centru se totiž bude malovat, to znamená uklidit všechny naše věci z pokojů, zabalit, odnést a hlavně vše pečlivě označit, abychom pak věděli, kam kterou židli, stůl nebo obrázek vrátit. Protože nebudeme malovat jen pokoje, ale také klubovnu a kuchyňku, museli jsme vyklidit i tyto místnosti. A věcí v nich bylo opravdu hodně, takže jsme plnili další a další krabice, ale všechna ta námaha určitě bude stát za to. 

Pokračovat ve čtení...

Posezení za domem

Již od dubna jsme začali s budováním posezení na dvorku v zadní části našeho centra. Nejprve jsme si natřeli dřevěný zahradní nábytek ochranným lakem, vytvořili jsme si malou okrasnou zahrádku, kterou nám hlídá vodník, a celé okolí jsme zametli a uklidili. A co nás bavilo nejvíce? Určitě malování zdi, která rozkvetla do krásy. Na dvorku teď rádi odpočíváme, hrajeme různé společenské hry, pečeme si buřty a dokonce jsme měli venku i večeři. Doufáme, že bude co nejvíce hezkých dní, které si zde užijeme. 

Pokračovat ve čtení...

Přesazování květin

Všechno živé potřebuje péči a naše kytičky si jí po zimě opravdu zasloužily. Aby nám po celý rok  opět krásně kvetly a zdobily Centrum, potřebovaly přesadit do nové půdy a některé i vyměnit květináč za větší. Práce nás velmi bavila a i když  někteří z nás přesazovali květiny poprvé, zvládli jsme všechno za jeden den.Teď musíme  jen pečlivě a pravidelně zalévat, ať se květinám daří. 

Pokračovat ve čtení...

Chceme žít s Vámi - 24.4.2012

V úterý 24. dubna jsme zažili opravdu super den. Společně s našimi kamarády z Horizontu Písek  jsme se zúčastnili koncertu Chceme žít s Vámi v Praze. Letos se konal již 17. ročník opět díky Nadaci televize Nova.

Cesta do Prahy nám díky šikovnému panu řidičovi  a naší dobré náladě velmi rychle utekla a než jsme si stihli společně zazpívat všechny písničky, které známe a popovídat si, byli jsme na místě.

Pokračovat ve čtení...

Plavecký výcvik

Po zimní přestávce jsme opět začali jezdit každou středu do plaveckého bazénu. Naše známé paní plavčice se nám trpělivě věnují, aby nás naučili plavat. A protože už nejsme úplní začátečníci, učíme se i různé plavecké styly nebo se potápíme.Ale zvládáme i jiné věci. Vzhledem k tomu, že na každou plaveckou lekci dojíždíme autobusem, museli jsme se naučit další důležité věci pro život - zaplatit si cestu, říci řidičovi, kam jedeme, mít u sebe průkazku ZTP, ohlídat si svoje osobní věci, vyznat se v mincích a bankovkách.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva Vimperka

Opět po roce jsme rádi přijali pozvání Vimperka na již tradiční akci „30 dní pro neziskový sektor“. S sebou jsme přivezli nejen ukázku našich výrobků z dílen STD, ale měli jsme připravené i zbrusu nové vystoupení, které mělo ve Vimperku premiéru. Všichni, kteří účinkovali, měli trochu trému, ale tajně jsme doufali, že naše pásmo složené z lidových písniček se bude líbit a možná si někteří i s námi zazpívají.  A tak to opravdu bylo, společně s námi zpíval celý sál a užili jsme si i dlouhý potlesk.

Pokračovat ve čtení...

Práce na hrnčířském kruhu nás baví

To, že pracujeme s keramickou hlínou, už víte. Umíme ji propracovat, vytvořit tzv. šneky, které se použijí jako dekorace třeba na truhlíky, umíme vytvořit různé dekorativní obrázky. A ve čtvrtek jsme si naše ruce procvičili jinak. Někteří z nás si opět stoupli k hrnčířskému kruhu, kruh roztočili a už jen čekali, co naše ruce z hlíny vykouzlí. A věřte nevěřte za chvíli se hromádka hlíny proměnila například v krásný hrneček. Jen ouško chybělo. Ale to nevadí, to jsme vyrobili později.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva Zdeňka Trošky

Na jarní svátky, na velikonoce, jsme se již začali připravovat. Třeba barvením vajíček. Ale o tomto psát nyní nechceme. Na škaredou středu nás totiž čekalo velké překvapení. Dozvěděli jsme se, že nás dnes navštíví velmi známý a oblíbený režisér Zdeněk Troška. To bylo radosti! Nemohli jsme se ani odpoledne dočkat. Neustále jsme stáli u okna a vyhlíželi tolik očekávaného člověka. Hurá! Už je mezi námi. Měl sice málo času, přesto jsme si příjemně popovídali.

Pokračovat ve čtení...

Vaření společenského oběda 20.3.2012

Na úterý 20. března jsme si opět naplánovali vaření společného oběda pro všechny zaměstnance   a uživatele našeho Centra. Pro tento den jsme se vzdali určitě výborného oběda z naší jídelny a pustili se do přípravy vlastního menu, kterým byla hovězí polévka a vepřový řízek s bramborami. Nejprve bylo nutné oškrábat dostatečné množství brambor, protože hladových strávníků, kteří čekali na oběd, bylo více než dvacet.

Pokračovat ve čtení...

Jarní diskotéka - 21.3.2012

Jaro již začalo a my jsme tuto skutečnost poznali nejen v přírodě. Přijali jsme i pozvání na Jarní diskotéku, kterou pořádal Denní stacionář Strakonice. Diskotéka byla opravdu vyvedená. Bylo pro nás připraveno bohaté občerstvení, ale hlavně plno taneční muziky, o kterou se postarali již tradičně uživatelé stacionáře. My jsme si zatančili, zazpívali a byli příjemně překvapeni i kouřovými efekty. Už nyní se těšíme na další. 

Pokračovat ve čtení...

Výlet do Vlachova Březí - 20.3.2012

První jarní den se opravdu vyvedl a tak jsme se rozhodli pro návštěvu nedalekého Vlachova Březí. Zasvěceného průvodce nám dělali naši uživatelé Marta a Vašek, kteří ve Vlachově Březí bydlí. Prošli jsme se po křížové cestě až ke kapli Svatého Ducha, prohlédli jsme si náměstí a pak už byl ten pravý čas na limonádu a pro většinu z nás i na první letošní zmrzlinu. A byla opravdu výborná. Užili jsme si společně hezké a slunečné odpoledne, kterých bude, jak doufáme, v příštích týdnech co nejvíc.

Pokračovat ve čtení...

Máme nového pomocníka na keramické dílně

Na keramické dílně jsme potřebovali pomoc při výrobě květináčů, proto jsme vyzkoušeli našeho uživatele Pavla na plátování z hlíny a burelování přežahlých výrobků, které jinak dělají zaměstnanci naší chráněné dílny. Postup práce pochopil velmi rychle a nestačili jsme se divit, jak mu práce jde od ruky. Pavel sklidil od zaměstnanců keramické dílny velkou pochvalu.

Pokračovat ve čtení...

Narozeninový kalendář

V našem Centru jsme si společně vyrobili narozeninový kalendář, abychom měli přehled kdo a kdy má narozeniny a na nikoho jsme nezapomněli s gratulací. Kalendář nám dal spoustu práce, protože jsme použili mnoho technik na jeho realizaci. Nejvíce se v kalendáři objevuje technika enkaustiky, která se stala oblíbenou činností našich uživatelů. Pak už jsme jenom malovali barvičkami a temperami předkreslené šablony, které jsme pak vystříhali společně s fotografiemi našich uživatelů a nalepili na kalendář podle ročního období.

Pokračovat ve čtení...

Do našeho Centra přišlo jaro

Ještě nezačalo kalendářní jaro a nám se v Centu rozsvítila první keramická sluníčka, která jsme společně vyrobili na keramic dílně. Uživatelé si vyzkoušeli, jak probíhá celý pracovní postup při výrobě keramiky od zpracování a vykrajování hlíny, sušení výrobku, čištění, burelování a glazování. Po všech těchto postupech se výrobky očistily od nečistot a vložily do pece na výpal. 

Pokračovat ve čtení...

Figuríny pro Červený kříž

Tento měsíc jsme měli napilno, dostali jsme zakázku od Oblastního spolku Českého červeného kříže Prachatice na Den branné přípravy, který proběhne 10.9.2012 v Prachaticích. Naší zakázkou bylo navrhnout, ušít, vycpat a obléknout deset figurín. 

Nejdříve jsme museli vymyslet střih figuríny v postavě člověka, který se nám povedl až na druhý pokus.

Pokračovat ve čtení...

Akce kulový blesk II

Další akce v dějinách stěhování proběhla tentokrát v Centru STROOM DUB. Tato akce proběhla rychle, energicky a naráz, jako ve známém filmu ,,Kulový blesk“ od Ladislava Smoljaka. Nejdříve jsme vše předem naplánovali, aby skříně, židle, stoly a jiný nábytek byl umístěn na správné a předem připravené místo. Vše proběhlo podle plánu, akce byla zdařilá a proběhla jako kulový blesk. Hned máme větší chuť pracovat v pěkném a stylovém prostředí.

Pokračovat ve čtení...

Máme novou kuchařku

Vaříte rádi? My ano. A to každý den, kdy si společně připravujeme večeři. Ovšem na tento čtvrtek jsme se obzvlášť těšili. Evča nám slíbila, že tento den se stane pravou kuchařkou. Připravila pro nás úplně sama celou večeři. Prostřela stoly, příbory, ubrousky, pití. Když už měla vše hotové, všechny nás svolala a nám se už jen sbíhaly sliny, jak jsme se na ty torteliny těšili. Vypadaly úžasně. Popřáli jsme si dobrou chuť, kuchařku jsme pochválili a pak už si jen pochutnávali.

Pokračovat ve čtení...

Návštěva z dubské školky - 28.2.2012

28. února dopoledne k nám do Centra přišlo na návštěvu 12 dětí z dubské školky. Ukázali jsme jim vestibul vyzdobený našimi výrobky, obrázky u schodiště, společenskou místnost, kde hrajeme různé hry nebo koukáme se na televizi, kuchyňku, kde si vaříme večeře nebo pečeme. Máme rozbitou pec, takže na keramické dílně děti místo keramiky viděly, jak jsme vázali provázky na okurky. Na šicí dílně jim Vašek předvedl práci na tkalcovském stavu. 

Pokračovat ve čtení...

Zakázka pro jihočeskou zeleninu

Již ke konci února jsme začali pracovat na uzlíkování provázků. Jde o zakázku pro Jihočeskou zeleninu Vodňany. Ze špulek sisálu nejdříve nastříháme šestimetrové provázky, které přehneme napůl a po 40 cm na ně navážeme celkem 6 uzlíků. Celkem nás čeká 22 tisíc kusů. Hotové provázky jsou používány jako podpora pro růst hadových okurek. Tímto děkujeme panu Boháčovi, že na nás již třetí rok pamatuje a osloví nás s touto zakázkou. 

Pokračovat ve čtení...

Nová malířská technika

V sociálně terapeutické dílně jsme si ve čtvrtek vyzkoušeli novou malířskou  techniku – enkaustiku, která prý byla objevena ve starověku.  Otevřeně můžeme říci, že nás samotné výsledky našeho  tvořivého malování horkým voskem příjemně překvapily. I přes velký respekt k rozpálené žehličce jsme za dvě hodinky snažení vyrobili prvních devět obrázků, které budou součástí našeho narozeninového kalendáře.

Pokračovat ve čtení...

I Lucka zvládá „šneky“

„Hurá“ -  vykřikla uživatelka „Lucie“. Po dlouhém snažení na keramické dílně se jí povedl ze šamotové hlíny vytvarovat  „šnek“.  Jde o zakroucenou ozdobu naší zahradní keramiky. I když to na první pohled vypadá jednoduše, opak je pravdou. Chcete seznámit s postupem?  Z kousku hlíny, kterou si nejdříve pořádně propracujete s vodou, vyválíte slabý váleček. Jen vyválení válečku je náročné, musíte odhadnout potřebné množství vody, aby váleček držel pohromadě.

Pokračovat ve čtení...

Hrnčířský kruh

V rámci posilování motoriky rukou jsme roztočili hrnčířské kruhy v naší keramické dílně. Na kruzích jsme se vystřídali všichni. Někdo má dar od přírody a vše mu jde od ruky a někdo musí více trénovat. Ale všechny nás to bavilo a již nyní se těšíme na další hrnčířské tvoření.

Pokračovat ve čtení...

Masopust ve STROOMu

Již od začátku roku jsme se připravovali na masopustní veselí. Každý z nás si vybral masku, kterou si musel sám vyrobit a také si k ní připravit ten správný kostým. A protože jsme byli opravdu šikovní, mohli jste v úterý 21.2. odpoledne potkat u nás v Centru třeba černokněžníka, princeznu, čarodejnici, ufouna, ale také kočku, kuchaře a indiána. Na odpolední rej jsme se připravovali už od rána. Bylo třeba vyzdobit jídelnu, která se proměnila v taneční sál a upéct koblihy, bez kterých se správný masopust neobejde.

Pokračovat ve čtení...

Nejen cestáře zaskočil sníh

Ráno 9. února jsme vydatně posnídali, abychom měli sílu bojovat se sněhovou nadílkou. Naše vybavení ale nebylo dostatečné, tak jsme požádali o pomoc pana starostu. Zanedlouho přijel traktor s radlicí a pomohl nám to velké množství sněhu odklidit.

Pokračovat ve čtení...

Pereme a žehlíme pro prachatickou knihovnu

V naší prádelně máme napilno, nejen že pereme a žehlíme pro Vishay a Madetu, ale od nového roku také pro prachatickou knihovnu. Tímto posíláme knihovně dík, že nám svou zakázkou pomáhá přivydělat si na provoz Centra.

Pokračovat ve čtení...

Jsme připraveni na sezónu

Naše dílny jsou připraveny na další sezónu v tomto roce. V keramické dílně jsme pro vás vyrobili nové druhy keramických truhlíků, květináčů, figurek do zahrad a velikonočního zboží. Také šicí dílna se může pochlubit novými výrobky. Jsou to šitá velikonoční zvířátka, která jsou skvělým doplňkem pro velikonoční výzdobu. Všechny tyto výrobky si můžete prohlédnou nebo zakoupit v krámku v Nýrsku, Barborka v Prachaticích, Nábytek Vodňany, Baumax České Budějovic a nebo přímo v našem Centru Stroom Dub. 

Pokračovat ve čtení...

Hubnu na zítřek

Ještě si pamatujete naše listopadové předsevzetí, že budeme šlapat na rotopedu???

Měli jsme společný plán, že každá ušlapaná minuta bude pro nás jako 1 km a chtěli jsme společně dojet do Prahy a zpátky.

Ze začátku se nám zdála vzdálenost 300 km prostě nepřekonatelná, ale šlapání nás začalo bavit a společnými silami jsme na začátku ledna byli 12 km před cílem. Ty jsme hravě zvládli a teď šlapeme do Českých Budějovic.

Pokračovat ve čtení...

Připravujeme se na masopust

Na začátku letošního roku jsme se rozhodli, že bychom si mohli uspořádat oslavu masopustu ve STROOMu. A hned jsme začali s přípravami. V rámci sociálně terapeutických dílen pracujeme nejen na výrobě masek na masopustní průvod, ale také na výzdobě Centra. Plánujeme také, že si upečeme sami koblihy, které k masopustu patří. Tak nám držte palce, ať se nám všechno podaří připravit a doufáme, že si 21. února společně s dětmi z místní základní školy užijeme hezké a veselé odpoledne.

Pokračovat ve čtení...

Vaření večeře

Máte rádi šišky s mákem ? My moc a proto jsme se rozhodli, že si je uvaříme k pondělní večeři. Nejprve jsme si připravili bramborové těsto. To nebylo nic těžkého, protože jsme výjimečně použili těsto v prášku, kam stačila přidat jen voda. Ale příště si ho už určitě uděláme sami z brambor a mouky. Potom přišly ke slovu naše ruce a všichni jsme kouleli malé a někdy i větší šišky. Ty jsme dali vařit do hrnce s vodou a hotové šišky jsme na talíři posypali mákem,cukrem a polili máslem. Byla to opravdu dobrota ! 

Pokračovat ve čtení...

Návštěva Městské knihovny Prachatice

V novém roce jsme se již těšili do prachatické knihovny na další zajímavé povídání. Tentokrát na téma „ Já a můj pes“. Protože hodně z nás má pejska doma , vyprávění nás opravdu bavilo. Dozvěděli jsme se, jak se správně o pejska starat, jak ho krmit, udržovat srst. Mohli jsme si také prohlédnout encyklopedie s různými psími plemeny a plno dalších knížek se psí tématikou.  Děkujeme paní knihovnici za zajímavé a poučné dopoledne a těšíme se zase příště – tentokrát na téma „Čechy pohádkové“.

Pokračovat ve čtení...